Dammam

Basra Körfezi’nin önemli bir limanı ve Şehirde bulunan Kral Abdul Aziz limanı Basra Körfezinin en geniş limanıdır. Ve bu liman oldukça çağdaş bir görünüme sahiptir. Limanı petrol ürünleri dışındaki yükleri taşıyan gemiler ve tekneler kullanmakta. Dammam sanayi şeahri olduğu kadar da aynı zamanda bir üniversite kentidir.

Başta Kral Fahd Petrol Ürünleri Üniversitesi olmak üzere bir çok okulda Ortadoğu ve Asya’dan gelen öğrenciler öğrenim görmektedir. Dammam’ı gezmeye Aziziah Kumsalı’ndan başlamalısınız. Tarout adasına kadar olan deniz kenarı bölümü “Dammam Corniche” adıyla biliniyor. 2007 yılından başlayarak genişletme çalışması yapılan bu bölümde sanat eserleri de sergilenmektedir. “Dammam Corniche” ekseriyetle akşam üzeri vakit geçirmek üzere toplandıkları bir uğrak yeri. Ayrıca sahilde ki Hariri Camisi ve daha güneyde yer alan Khobar Water Tower farklı mimarisi ile mutlaka görülmeye değer. Al Khobar bölgesi spor ve oyun etkinlikleri için ayrılmış bir bölge gibi adeta. Mercan Ada ve üzerindeki Deniz Feneri üzerinden kentin ve bütün kıyı kesiminin güzel manzaralarını yakalayabilirsiniz.

Biraz daha Al Khobar’ın güneyine giderseniz Yarım Ay Sahili, içindeki düzenlenmiş iki park alanı ve kumsal ile karşılaşacaksınız. Kumsal, hilal biçiminde genişletilerek 22 bin hektarlık bir alan elde edilmiştir. Prens Muhammed Bin Fahd Park Alanı’nın 5 km kadar güneyinde bir dalış parkı oluşturulmuştur. Eğer dalma merakınız varsa kamyon ve arabalar suya batıralarak oluşturulan bu yapay dalış parkını görmenizi öneririz.

Suudi Arabistan’ın en büyük parkı olan Kral Fahd Park’ı da Dammam’da. Dammam-Dhahran otoyolu boyunca uzanan park, Körfez Sarayı’nın Kuzeyi’nde, Dammam ve Al-Khobar’ın yaklaşık orta noktasında kurulmuş. Yaklaşık 1000 kilometre karelik alanda milyonlarca ağaç, havuzlar, lagünler, göller, yeşillikler, çeşmeler, fıskiyeler mevcut.
Eğer tarihe merakınız varsa Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesini ziyaret etmelisiniz. Müzede Taş Devri’nden
kalma el aletlerinden, Bedevi el işlerine ve giysilerine kadar bir çok eseri birarada görebilirsiniz. Bölgenin tarihi ve kültürü hakkında fikir edinmek için Ulusal Müzeyi ve Damman Halk Kütüphanesi’ni gezebilirsiniz.

Dammam’ın her yanında ayaküstü yemek yenilecek uluslararası markalar mevcut. Geleneksel yemekler kültürel çoğunluğun etkisi ile zenginlik ve çeşitlilik arzetmekte.
Dammam alışveriş ihtiyacınıza tam bir karşılık bulabileceğiniz bir şehir. Alışveriş merkezlerinde birçok ürün seçeneğini bir arada bulabilirsiniz. Al Shatea, Hayat, Sheera, Tamimi, Ibn Khaldoun, Al Bilad, Al Waha ve Al Othaim şehirdeki önemli alışveriş mekezlerinden bazıları olarak sayılabilir.

Dammam’a gitmişken yöresel alışveriş kültürünü yansıtan Açıkarttırma Pazarı, Al Souq, Souq El Harraj, Souq El-Hob, Souq Mekke ve Souq El Dammam gibi otantik arap çarşılarını gezmeyi de ihmal etmemelisiniz. Kısacası alışveriş, eğlence, dinlence ve otantizm yanıbaşınızda Dammam’da sizleri bekliyor…

İlginizi çekebilecek yazılar

Uzak Geziler – Malezya

Langkawi – Kuala Lumpur İSTANBUL İstanbul Atatürk Havalimanı’nda saat 12:00’de Navigatour yetkilileri ile buluşma. Saat …